PIC32MZ1024EFF064-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MZ1024EFF064-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
PIC32MZ1024EFF064
JESD-609 Code :
e3
Width :
10mm
Surface Mount :
yes
Program Memory Type :
Flash
Package :
Tray
Has ADC :
yes
Microchip
Height Seated (Max) :
1.2mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Core Size :
32-Bit
DAC Channels :
No
Program Memory Size :
1MB 1M x 8
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
On Chip Program ROM Width :
8
Brand :
Product :
MCU
Number of I/Os :
46 I/O
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3.3V
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
24 Channel
Number of I/O :
46
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converter :
A/D 24x12b
Screening Level :
AEC-Q100; TS 16949
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
PIC32MZ1024EFF
Interface Type :
CAN, I2C, SPI, SQI, UART
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
MIPS32
Bit Size :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Form :
Gull wing
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
HTS Code :
Qualification :
AEC-Q100
Mounting Type :
Surface Mount
Data Converters :
A/D 24x12b
DMA Channels :
Clock Frequency :
64MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tray
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.1V
Package / Case :
64-TQFP
RAM Size :
256K x 8
Speed :
180MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.1V~3.6V
PWM Channels :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
EEPROM Size :
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
Length :
10mm