PIC32MZ1024EFE064-E/PT
Mfr.Part #
PIC32MZ1024EFE064-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64TQFP
Stock
587
In Stock :
587
Number of ADC Channels :
24 Channel
HTS Code :
Number of I/O :
46
Schedule B :
Package / Case :
64-TQFP
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
On Chip Program ROM Width :
8
Base Product Number :
PIC32MZ1024EFE064
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MZ
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/Os :
46 I/O
RAM Size :
256K x 8
Clock Frequency :
64MHz
Data Converters :
A/D 24x12b
Connectivity :
Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
Height Seated (Max) :
1.2mm
Interface Type :
I2C, SPI, SQI, UART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Core Size :
32-Bit
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Core Processor :
MIPS32® M-Class
Packaging :
Tray
Tradename :
MIPS32
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
64
Product Status :
Active
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Length :
10mm
Data Converter :
A/D 24x12b
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
1MB 1M x 8
Base Part Number :
PIC32MZ1024EFE
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.1V
Has ADC :
Terminal Pitch :
0.5mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Width :
10mm
Package :
Tray
Supply Voltage :
3.3V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Screening Level :
AEC-Q100; TS 16949
EEPROM Size :
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Speed :
180MHz
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.1V~3.6V