PIC32MZ0512EFE064-E/MR
Mfr.Part #
PIC32MZ0512EFE064-E/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
Stock
215
In Stock :
215
Packaging :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminations :
64
Interfaces :
I2C/I2S/SPI/UART/USB
Brand :
Base Product Number :
PIC32MZ0512EFE064
Core Processor :
MIPS32® M-Class
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Surface Mount :
Base Part Number :
PIC32MZ0512EFE
Data Converters :
A/D 24x12b
Package :
Tube
Speed :
180MHz
Number of I/O :
46
Clock Frequency :
64MHz
Oscillator Type :
Internal
Schedule B :
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Has ADC :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Width :
9mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N64
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.1V
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Form :
NO LEAD
Number of I/Os :
46 I/O
Interface Type :
I2C, SPI, SQI, UART
RAM Size :
128K x 8
Length :
9mm
Height Seated (Max) :
0.9mm
Lead Free :
Lead Free
Device Core :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connectivity :
Ethernet, I2C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.1V~3.6V
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MZ
Operating Temperature :
-40°C~125°C