PIC32MX795F512L-80I/PF
Mfr.Part #
PIC32MX795F512L-80I/PF
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
SMD/SMT
Supply Current-Max :
98mA
EEPROM Size :
Number of USB Channels :
2
Interface Type :
CAN/Ethernet/I2C/SPI/UART/USB
Supply Voltage :
3.3V
MCU
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Ethernet Channels :
1
Number of ADC Channels :
16
Termination :
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Device Core :
Details
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Pin Count :
100
Interfaces :
CAN/Ethernet/I2C/SPI
Controller Series :
Base Product Number :
PIC32MX795
Length :
14mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Dimensions :
14 x 14 x 1mm
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Instruction Set Architecture :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Speed :
80MHz
CPU Family :
Package Type :
TQFP
Applications :
Number of I/Os :
85 I/O
Package :
Tray
Frequency :
80MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
100-TQFP
260
Typical Operating Supply Voltage :
3.6 V
Width :
14mm
Packaging :
Tray
MIPS32
Number of SPI Channels :
4
Terminal Position :
QUAD
Density :
4 Mb
Number of I2C Channels :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Family Name :
PIC32MX
Base Part Number :
PIC32MX795F512L
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Height :
1mm
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
Number of I/O :
85
Number of Terminations :
100
Watchdog Timer :
Voltage - Supply :
2.3V ~ 3.6V
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
DMA Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
512kB
Microchip Technology PIC32MX795F512L-80I/PF
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MX795F512L-80I/PF Overview
PIC32MX795F512L-80I/PF Features
  • 32-bit MIPS M4K Core operating up to 80 MHz