PIC32MX320F064HT-80I/MR
Mfr.Part #
PIC32MX320F064HT-80I/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64VQFN
Microcontrollers
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height :
0.88 mm
Data Converters :
A/D 16x10b
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Pin Count :
64
Number of Terminations :
64
EEPROM Size :
Frequency :
80MHz
Core Architecture :
PIC
Base Part Number :
PIC32MX320F064H
CPU Family :
PIC
DMA Channels :
yes
Number of UART Channels :
2
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® 32MX
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Product :
MCU
Mount :
Surface Mount
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Pins :
Number of I/O :
53
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Number of I/Os :
53 I/O
Width :
9 mm
Data Bus Width :
32b
Supplier Device Package :
64-VQFN (9x9)
Number of ADC Channels :
16 Channel
Memory Size :
64KB
Interfaces :
I2C/SPI/UART/USB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tradename :
MIPS32
Core Size :
SMD/SMT
Number of Timers/Counters :
5
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Length :
9mm
Interface Type :
EUART, I2C, SPI
Watchdog Timer :
Speed :
80MHz
Base Product Number :
PIC32MX320
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~3.6V
Data Converter :
A/D 16x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V