PIC32MM0128GPM036-E/M2
Mfr.Part #
PIC32MM0128GPM036-E/M2
Package / Case
36-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 36SQFN
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
6mm
Number of I/Os :
27 I/O
Qualification :
AEC-Q100
Supplier Device Package :
36-SQFN (6x6)
Number of Terminations :
36
On Chip Program ROM Width :
8
Packaging :
Tray
Number of ADC Channels :
15 Channel
Package / Case :
36-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
Reach Compliance Code :
Compliant
Screening Level :
TS 16949
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Height Seated (Max) :
1mm
Clock Frequency :
48MHz
JESD-30 Code :
S-PQCC-N36
Program Memory Type :
Flash
Tradename :
microAptiv
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RAM Size :
16K x 8
Speed :
25MHz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
6mm
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Data Converter :
A/D 15x10/12b; D/A 1x5b
Supply Voltage :
3.3V
Data Converters :
A/D 15x10/12b; D/A 1x5b
Terminal Pitch :
0.5mm
DAC Resolution :
5 bit
Interface Type :
I2C, UART, SPI, USB
Brand :
Base Product Number :
PIC32MM0128GPM036
Series :
PIC® 32MM
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Package :
Tray
EEPROM Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V