PIC32MM0128GPM028-E/ML
Mfr.Part #
PIC32MM0128GPM028-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28QFN
Internal
Product Type :
32-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
25MHz
8
Number of Terminations :
28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Data Converters :
A/D 12x12b
Factory Lead Time :
1 Weeks
Height Seated (Max) :
1mm
Program Memory Type :
Flash
Product :
MCU
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
32-Bit
Has ADC :
yes
Brand :
Number of Timers/Counters :
21 Timer
DAC Channels :
No
Length :
6mm
Terminal Position :
QUAD
DAC Resolution :
5 bit
Number of I/Os :
21 I/O
Terminal Form :
NO LEAD
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Clock Frequency :
48MHz
Supply Voltage :
3V
DMA Channels :
yes
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Part Number :
PIC32MM0128GPM
Connectivity :
IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Packaging :
Tube
Data Converter :
A/D 12x12b
Screening Level :
ISO/TS-16949
Number of I/O :
21
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
PWM Channels :
Number of ADC Channels :
12 Channel
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Interface Type :
I2C, UART, SPI, USB
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 32MM
Mounting Style :
SMD/SMT
Surface Mount :
Width :
6mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Tradename :
microAptiv
Core Processor :
MIPS32® microAptiv™
Data Bus Width :
32 bit
RAM Size :
16K x 8
Base Product Number :
PIC32MM0128GPM028
Package :
Tube
Qualification :
AEC-Q100
Microchip Technology PIC32MM0128GPM028-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC32MM0128GPM028-E/ML Overview
PIC32MM0128GPM028-E/ML Features
The PIC32MM0128GPM028-E/ML MCU is packed with features designed for versatility and efficiency. Key features include a 32-bit MIPS microAptiv UC core, operating at speeds up to 25 MHz, which offers balanced performance between computational power and power consumption. This MCU also supports USB, I2C, SPI, and UART serial communication interfaces, allowing for flexible connection with other devices and peripherals. Additionally, the low-power management capabilities ensure optimal operation in power-sensitive applications.