PIC32MM0064GPL028-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MM0064GPL028-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 12x10/12b, D/A 1x5b
Data Converter :
A/D 12x10/12b; D/A 1x5b
Base Part Number :
PIC32MM0064GPL
Core Processor :
MIPS32® microAptiv™
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Clock Freq :
25(MHz)
Microchip
Has ADC :
yes
Additional Feature :
ADC ALSO AVAILABLE WITH 10-BIT
Clock Frequency :
25MHz
Instruction Set Architecture :
RISC
Connectivity :
IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Rad Hardened :
No
Height Seated (Max) :
1mm
Maximum Expanded Memory Size :
4GB
Series :
PIC® 32MM
Package Type :
QFN EP
Number of Timers - General Purpose :
1
Core Size :
32-Bit
Surface Mount :
yes
DAC Resolution :
5
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Operating Temperature (Min) :
-40C
Number of I/O :
22
Width :
6mm
PWM Channels :
Speed :
25MHz
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Oscillator Type :
Internal
On Chip Program ROM Width :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Screening Level :
TS 16949
Programmable :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Terminal Form :
NO LEAD
Pin Count :
28
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
EEPROM Size :
Device Core Size :
32(b)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Total Internal Ram Size :
8KB(kB)
# I/Os (Max) :
22
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Factory Lead Time :
13 Weeks
DMA Channels :
No
DAC Channels :
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature (Max) :
125C
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Terminal Pitch :
0.65mm
Bit Size :
32
Product Status :
Active
Frequency :
Operating Temperature Classification :
Automotive
Device Core :
PIC
Interface Type :
UART/SPI/I2S
Reach Compliance Code :
Compliant
Program Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Type :
RoHS :
Details
Length :
6mm