PIC32MK0512GPD064T-E/MR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC32MK0512GPD064T-E/MR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
Stock
193
In Stock :
193
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
32-Bit
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Form :
NO LEAD
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JESD-30 Code :
S-PQCC-N64
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Oscillator Type :
Internal
Length :
9mm
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Converter :
A/D 26x12b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Category :
32-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
RAM Size :
128K x 8
Number of I/O :
48
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MK
Reach Compliance Code :
Unknown
Width :
9mm
Base Part Number :
PIC32MK0512GPD
Speed :
80MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage :
3.3V
On Chip Program ROM Width :
8
Number of Terminations :
64
Has ADC :
yes
Connectivity :
IrDA, LINbus, PMP, QEI, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V~3.6V
Interface Type :
I2S, LIN, SPI, UART, USB
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Base Product Number :
PIC32MK0512GPD064
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Converters :
A/D 26x12b
Core Processor :
MIPS32® microAptiv™
DAC Channels :
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Height Seated (Max) :
1mm
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
DMA Channels :
Data Bus Width :
32 bit
EEPROM Size :
4K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, Motor Control PWM, WDT
Surface Mount :
Microchip
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Tradename :
microAptiv
Clock Frequency :
64MHz
Product Status :
Active
Program Memory Type :
Flash
Number of I/Os :
48 I/O
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
MCU
Number of ADC Channels :
26 Channel
Bit Size :
32
Terminal Pitch :
0.5mm