PIC24FV16KM204-E/ML
Mfr.Part #
PIC24FV16KM204-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN
Microcontrollers
Number of Serial I/Os :
2
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
DMA Channels :
No
Integrated Cache :
No
Memory Size :
16kB
Height Seated (Max) :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
24 MHz
Power Supplies :
2.5/5V
Number of Timers/Counters :
3
Format :
FIXED-POINT
PWM Channels :
yes
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES 2V AT 8MHZ
Qualification Status :
Not Qualified
RAM Size :
2K x 8
Mount :
Surface Mount
Oscillator Type :
Internal
Base Product Number :
PIC24FV16KM204
DAC Channels :
yes
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5V
Number of Terminations :
44
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of External Interrupts :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
PIC24FV16KM204
On Chip Program ROM Width :
24
Product Status :
Obsolete
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface :
I2C, SPI, UART
Core Size :
16-Bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Current-Max :
10mA
RAM (words) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
37
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Frequency :
32MHz
Bit Size :
16
Core Processor :
PIC
Has ADC :
Series :
PIC® XLP™ 24F
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
NO LEAD
Data Converters :
A/D 22x10b/12b; D/A 2x8b
Program Memory Size :
16KB 5.5K x 24
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
EEPROM Size :
512 x 8
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 22x10b/12b; D/A 2x8b
JESD-609 Code :
e3
Low Power Mode :
ROM (words) :
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
8mm
Package :
Tube
Number of Pins :
44
On Chip Data RAM Width :
16
Length :
8mm
Microchip Technology PIC24FV16KM204-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC24FV16KM204-E/ML Overview
PIC24FV16KM204-E/ML Features
The PIC24FV16KM204-E/ML MCU offers several key features that make it particularly attractive for complex digital control systems. It supports up to 16 MIPS of performance at 32 MHz, incorporates an on-chip 10-bit analog-to-digital converter (ADC) with up to 24 channels, and features multiple communication interfaces, including I2C, SPI, and UART, for flexible connectivity options. Its enhanced power management capabilities ensure optimal performance with minimal power consumption, suitable for battery-operated devices.