PIC24FJ32GU202-E/SS
Mfr.Part #
PIC24FJ32GU202-E/SS
Package / Case
SSOP-28
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP
Package / Case :
SSOP-28
Package :
Tube
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
EEPROM Size :
Number of I/O :
20
Data Bus Width :
16 bit
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC24FJ32
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Brand :
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
20 I/O
Data Converters :
A/D 9x12b SAR
Interface Type :
I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USB
RAM Size :
8K x 8
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
9 Channel
Microchip
Oscillator Type :
External, Internal
Number of Timers/Counters :
3 x 16 bit
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Size :
16-Bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V
Speed :
32MHz
Program Memory Size :
32 kb
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Series :
PIC® 24F