PIC24FJ32GA102-E/SS
Mfr.Part #
PIC24FJ32GA102-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP
Stock
1
In Stock :
1
Microcontrollers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
21
Data Converters :
A/D 10x10b
Product :
MCU
Supplier Device Package :
28-SSOP
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Factory Lead Time :
20 Weeks
Base Product Number :
PIC24FJ32GA102
Data Bus Width :
16b
Mount :
Surface Mount
ROM (words) :
32768
Watchdog Timer :
yes
Radiation Hardening :
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® XLP™ 24F
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
28
16-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
Dual
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Data Converter :
A/D 10x10b
Speed :
32MHz
Program Memory Type :
Flash
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
PIC24FJ32GA102
Microchip
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Memory Size :
32kB
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Tradename :
PIC
Package :
Tube
Program Memory Size :
32KB 11K x 24
Number of Timers/Counters :
5
EEPROM Size :
Published :
2010
Brand :
Frequency :
32MHz
Device Core :
PIC
Number of Pins :
28
Core Processor :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/Os :
21 I/O
RoHS :
Details
CPU Family :
RAM Size :
8K x 8
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Product Status :
Active
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24FJ32GA102-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC24FJ32GA102, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, PIC24FJ32GA102-E/SS pinout, PIC24FJ32GA102-E/SS datasheet PDF, PIC24FJ32GA102-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24FJ32GA102-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.