PIC24FJ128GB202-E/SP
Mfr.Part #
PIC24FJ128GB202-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Flash
Terminal Pitch :
2.54mm
JESD-30 Code :
R-PDIP-T28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Tradename :
PIC
Height Seated (Max) :
5.08mm
Number of Terminations :
28
Length :
34.671mm
Product Status :
Active
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
yes
Has ADC :
yes
Oscillator Type :
Internal
Speed :
32MHz
Base Part Number :
PIC24FJ128GB202
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Microchip
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
8K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
20
Surface Mount :
No
Data Converter :
A/D 9x10b/12b
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Published :
PWM Channels :
Supplier Device Package :
28-SPDIP
DAC Channels :
No
RoHS :
Details
Data Converters :
A/D 9x10b/12b
Base Product Number :
PIC24FJ128GB202
Number of I/Os :
20 I/O
Supply Voltage :
3.3V
Interface Type :
I2C, JTAG, SPI, UART, USB
Factory Lead Time :
6 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Pbfree Code :
EEPROM Size :
Memory Size :
128kB
On Chip Program ROM Width :
8
Series :
PIC® XLP™ 24F
Program Memory Size :
128KB 43K x 24
Screening Level :
TS 16949
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Core Size :
Tube
Frequency :
32MHz
Bit Size :
16
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
7.62mm
Device Core :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24FJ128GB202-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC24FJ128GB202, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC24FJ128GB202-E/SP pinout, PIC24FJ128GB202-E/SP datasheet PDF, PIC24FJ128GB202-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24FJ128GB202-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.