PIC24FJ128GA202-E/MM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC24FJ128GA202-E/MM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Length :
6mm
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
8K x 8
Surface Mount :
yes
Base Product Number :
PIC24FJ128GA202
Published :
Device Core :
PIC
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Series :
PIC® XLP™ 24F
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of I/O :
21
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
3.3V
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Speed :
32MHz
Bit Size :
16
Core Size :
16-Bit
RoHS :
Details
Data Bus Width :
16 bit
Mounting Style :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Tradename :
PIC
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Width :
6mm
EEPROM Size :
Base Part Number :
PIC24FJ128GA202
On Chip Program ROM Width :
8
Data Converters :
A/D 10x10b/12b
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
28-QFN-S (6x6)
Number of I/Os :
21 I/O
Program Memory Size :
128KB 43K x 24
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Processor :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screening Level :
TS 16949
Oscillator Type :
Internal
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Frequency :
32MHz
Packaging :
Tube
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
DMA Channels :
Microchip
Number of Terminations :
28
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
NO LEAD
Package :
Tube
Interface Type :
I2C, JTAG, SPI, UART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Height Seated (Max) :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.65mm
DAC Channels :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Factory Lead Time :
13 Weeks
Memory Size :
128kB
Product Status :
Active
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
PWM Channels :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 10x10b/12b
Microchip Technology PIC24FJ128GA202-E/MM
Microcontrollers Microchip Technology PIC24FJ128GA202-E/MM Overview
PIC24FJ128GA202-E/MM Features
This microcontroller features a rich set of capabilities ideal for demanding applications. Key features include its 16-bit digital signal processing, a broad operating voltage range from 1.8V to 3.6V, and an extensive set of peripherals such as SPI, I2C, UART modules, and multiple PWM outputs. Furthermore, it supports advanced power management techniques, which are crucial for energy-sensitive applications.