PIC24FJ1024GA606-E/PT
Mfr.Part #
PIC24FJ1024GA606-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Product :
MCU
Microchip
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
Number of Terminations :
64
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Address Bus Width :
16
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Screening Level :
ISO/TS-16949
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
32K x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
32MHz
Additional Feature :
ITS ALSO AVAILABLE WITH 16-CH 10-BIT
Width :
10mm
Series :
Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Height Seated (Max) :
1.2mm
Base Product Number :
PIC24FJ1024GA606
DMA Channels :
yes
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/Os :
53 I/O
EEPROM Size :
PWM Channels :
yes
Number of ADC Channels :
16 Channel
Core Size :
16-Bit
On Chip Program ROM Width :
8
Surface Mount :
Data Converter :
A/D 16x12b SAR
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Program Memory Type :
Flash
ROM (words) :
DAC Channels :
No
Terminal Position :
QUAD
Bit Size :
16
Oscillator Type :
Internal
Has ADC :
Clock Frequency :
32MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Brand :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
External Data Bus Width :
8
Terminal Pitch :
0.5mm
RAM (bytes) :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V