PIC24F08KM202-E/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC24F08KM202-E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Pins :
28
RAM Size :
2K x 8
Product Status :
Active
Packaging :
Tube
Core Size :
16-Bit
Bit Size :
16
Number of Timers/Counters :
3
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
DMA Channels :
No
On Chip Data RAM Width :
16
Mount :
Through Hole
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Width :
7.62mm
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Data Converter :
A/D 19x10b/12b; D/A 2x8b
Format :
FIXED-POINT
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package :
Tube
DAC Channels :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Frequency :
32MHz
Number of Serial I/Os :
2
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-609 Code :
e3
Number of External Interrupts :
3
Has ADC :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Size :
8kB
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Product Number :
PIC24F08KM202
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Series :
PIC® XLP™ 24F
Integrated Cache :
No
Supply Voltage :
3V
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
PIC
Height Seated (Max) :
5.08mm
Base Part Number :
PIC24F08KM202
Low Power Mode :
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
EEPROM Size :
512 x 8
On Chip Program ROM Width :
24
PWM Channels :
Program Memory Size :
8KB 2.75K x 24
Number of I/O :
24
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Published :
Speed :
32MHz
Data Converters :
A/D 19x10b/12b, D/A 2x8b
Supply Current-Max :
10mA
Number of Terminations :
28
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KM202-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC24F08KM202, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, PIC24F08KM202-E/SP pinout, PIC24F08KM202-E/SP datasheet PDF, PIC24F08KM202-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KM202-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.