PIC24F08KM102-E/ML
Mfr.Part #
PIC24F08KM102-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN
Microcontrollers
PWM Channels :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
8KB 2.75K x 24
Power Supplies :
2/3.3V
Package :
Tube
EEPROM Size :
512 x 8
Number of External Interrupts :
3
Clock Frequency :
32MHz
HTS Code :
Series :
PIC® XLP™ 24F
Number of I/O :
24
ROM (words) :
Qualification Status :
Not Qualified
DAC Channels :
No
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Integrated Cache :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Supply Current-Max :
10mA
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Terminal Form :
NO LEAD
Speed :
32MHz
Number of Terminations :
28
Low Power Mode :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
3V
Height Seated (Max) :
1mm
Length :
6mm
Base Part Number :
PIC24F08KM102
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Serial I/Os :
1
Terminal Pitch :
0.65mm
RAM Size :
1K x 8
Product Status :
Obsolete
Core Size :
16-Bit
RAM (words) :
512
Has ADC :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
On Chip Data RAM Width :
16
Number of Timers :
1
Format :
FIXED-POINT
Data Converters :
A/D 19x10b/12b
Terminal Position :
QUAD
Published :
On Chip Program ROM Width :
Packaging :
Tube
Data Converter :
A/D 19x10b/12b
Width :
6mm