PIC24F08KM101-E/SO
Mfr.Part #
PIC24F08KM101-E/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC
Microcontrollers
Number of Serial I/Os :
1
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Frequency :
32MHz
Format :
FIXED-POINT
On Chip Program ROM Width :
24
Height Seated (Max) :
2.65mm
Core Processor :
PIC
Data Converter :
A/D 16x10b/12b
Terminal Form :
Gull wing
Low Power Mode :
No
Width :
7.5mm
Number of Pins :
20
PWM Channels :
yes
Supplier Device Package :
20-SOIC
Series :
PIC® XLP™ 24F
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Oscillator Type :
Internal
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Timers/Counters :
3
Product Status :
Obsolete
Mount :
Surface Mount
Has ADC :
yes
Length :
12.8mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
DAC Channels :
No
Integrated Cache :
RAM (words) :
512
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
Flash
Number of Terminations :
20
DMA Channels :
Number of I/O :
18
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
RAM Size :
1K x 8
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Supply Current-Max :
10mA
ROHS3 Compliant
Published :
Base Part Number :
PIC24F08KM101
Bit Size :
16
Number of External Interrupts :
3
On Chip Data RAM Width :
16
Speed :
32MHz
Data Converters :
A/D 16x10b/12b
Base Product Number :
PIC24F08KM101
EEPROM Size :
512 x 8
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KM101-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC24F08KM101, PIC24F08KM101-E/SO pinout, PIC24F08KM101-E/SO datasheet PDF, PIC24F08KM101-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KM101-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.