PIC24F08KL201-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC24F08KL201-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
7.2mm
Number of I/O :
17
Speed :
32MHz
RAM Size :
512 x 8
Core Processor :
PIC
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q100
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Memory Type :
Flash
Surface Mount :
yes
Memory Size :
8kB
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.6V
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
20-SSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Bus Width :
16b
Interfaces :
I2C/SPI/UART
EEPROM Size :
Program Memory Type :
Flash
Tradename :
PIC
Interface :
I2C, SPI, UART
Max Frequency :
32MHz
DMA Channels :
No
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
0.65mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Programmable I/O :
18
Max Operating Temperature :
85 °C
Package :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Program Memory Size :
8KB 2.75K x 24
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
PIC24F08KL201
Bit Size :
16
Number of Pins :
20
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Status :
Active
Product Type :
16-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Compliant
Interface Type :
Number of ADC Channels :
12 Channel
Microchip
Number of Terminations :
20
Watchdog Timer :
yes
Core Size :
16-Bit
Oscillator Type :
Internal
Number of Timers/Counters :
3
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Core Architecture :
Base Product Number :
PIC24F08KL201
Product Category :
16-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Has ADC :
Data Converters :
A/D 12x10b
PWM Channels :
Brand :
Data Converter :
A/D 12x10b
Series :
PIC® XLP™ 24F
Packaging :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Published :
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KL201-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC24F08KL201, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, PIC24F08KL201-E/SS pinout, PIC24F08KL201-E/SS datasheet PDF, PIC24F08KL201-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC24F08KL201-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.