PIC18F46Q10-I/PT
Mfr.Part #
PIC18F46Q10-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Stock
8
In Stock :
Microcontrollers
Mounting Style :
SMD/SMT
8-Bit
Qualification :
Supply Voltage :
3V
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
10mm
RoHS :
Details
Terminal Form :
Gull wing
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Height Seated (Max) :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Tradename :
PIC
Length :
10mm
Package Type :
QFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
Internal
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Base Product Number :
PIC18F46
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Surface Mount :
yes
RAM Size :
3.53K x 8
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Resolution :
5 bit
DAC Channels :
Terminal Position :
QUAD
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Device Core :
PIC
Interface Type :
I2C, LIN, Serial, SMBus, USART
Packaging :
Tray
PWM Channels :
Bit Size :
On Chip Program ROM Width :
16
Screening Level :
TS 16949
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Product :
MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Status :
Active
Interfaces :
EUSART, I2C, SPI
Number of Terminations :
44
Number of I/Os :
36 I/O
Microchip
Number of I/O :
36
Speed :
64MHz
Terminal Pitch :
0.8mm
Family Name :
Number of ADC Channels :
35 Channel
DMA Channels :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Clock Frequency :
64MHz