PIC18F46Q10-I/MP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F46Q10-I/MP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supply Voltage :
3V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
DAC Channels :
yes
Interface Type :
I2C, LIN, Serial, SMBus, USART
Number of I/Os :
36 I/O
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Tradename :
PIC
Number of I/O :
36
Speed :
64MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
40
Microchip
Number of I2C Channels :
2
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
0.9mm
Has ADC :
yes
Core Size :
8-Bit
DAC Resolution :
5 bit
Number of ADC Channels :
35 Channel
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
On Chip Program ROM Width :
16
Program Memory Type :
Flash
Base Product Number :
PIC18F46
Terminal Pitch :
0.4mm
Terminal Form :
NO LEAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
RAM Size :
3.53K x 8
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Core Processor :
PIC
Product :
MCU
Bit Size :
8
Number of UART Channels :
2
Number of SPI Channels :
PWM Channels :
Height :
0.29mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
DMA Channels :
No
Surface Mount :
Package Type :
QFN
RoHS :
Details
Clock Frequency :
64MHz
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Instruction Set Architecture :
RISC
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
5 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Width :
5mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
1K x 8
Package :
Tube
Screening Level :
TS 16949
Terminal Position :
QUAD
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Dimensions :
5 x 5 x 0.85mm
Pin Count :
40
Number of Timers/Counters :
4 Timer
Interfaces :
EUSART/Serial I2C/SP
Family Name :
PIC18F
Data Bus Width :
8bit
Length :
5mm