PIC18F46K20-E/MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F46K20-E/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Package :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Processor :
PIC
Tradename :
PIC
Length :
5mm
Data Bus Width :
8B
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Speed :
48MHz
Base Part Number :
PIC18F46K20
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Number of ADC Channels :
14 Channel
Number of Terminations :
40
Number of I/Os :
35 I/O
Terminal Position :
QUAD
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 14x10b
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Device Core :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Oscillator Type :
Internal
Max Power Dissipation :
1W
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB
Series :
PIC® XLP™ 18K
Interface Type :
I2C, MSSP, RJ11, SCI, SPI, USB
Data Converters :
A/D 14x10b
Product Status :
Active
Program Memory Type :
Flash
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RAM Size :
3.8K x 8
Frequency :
48MHz
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
35
Height :
0.48 mm
Core Size :
8-Bit
EEPROM Size :
1K x 8
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MIN SUPPLY FOR 16 MHZ AND OPERATES AT 2V FOR 20 MHZ
PWM Channels :
yes
Width :
4 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
3.3V
Microchip
Has ADC :
yes
Surface Mount :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.5V
Height Seated (Max) :
0.55mm