PIC18F4680-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4680-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Stock
172
In Stock :
172
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Frequency :
40MHz
Has ADC :
yes
Base Part Number :
PIC18F4680
Device Core :
PIC
Instruction Set Architecture :
RISC
Microchip
Max Frequency :
40 MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Radiation Hardening :
No
RAM Size :
3.25K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125 °C
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of Terminations :
44
Memory Size :
64KB
Data Converters :
A/D 11x10b
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Pins :
44
Package / Case :
44-TQFP
Number of UART Channels :
0
Length :
10mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Base Product Number :
PIC18F4680
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
2004
Watchdog Timer :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Compliant
Typical Operating Supply Voltage :
4.2 → 5.5 V
Power Supplies :
5V
DMA Channels :
No
Number of I/O :
36
Schedule B :
Program Memory Type :
Flash
Package :
Tray
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Core Architecture :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Data Bus Width :
8B
Mounting Style :
SMD/SMT
Core Size :
8-Bit
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
7 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I2C Channels :
1
Speed :
25MHz
Number of Ethernet Channels :
Tradename :
Package Type :
TQFP
Min Supply Voltage :
4.2 V
Width :
10mm
CPU Family :
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
QUAD
Mount :
Surface Mount
PWM Channels :
Number of Programmable I/O :
Product :
MCU
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Series :
PIC® 18F
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of SPI Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Family Name :
PIC18F
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Number of I/Os :
36
Number of Bits :
8
Pin Count :
Memory Type :
Flash
Max Power Dissipation :
1W
Data Converter :
A/D 11x10b
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Timers/Counters :
4
Bit Size :
8
EEPROM Size :
1K x 8
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Access Time :
40 μs
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of ADC Channels :
11
Core Processor :
Height :
1.05mm