PIC18F4620-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F4620-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN
Stock
75
In Stock :
75
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Pbfree Code :
yes
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Type :
Flash
Access Time :
40 μs
Number of ADC Channels :
13
Data Bus Width :
8B
Min Operating Temperature :
-40 °C
Length :
8mm
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Power Supplies :
5V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Has ADC :
yes
Base Part Number :
PIC18F4620
Base Product Number :
PIC18F4620
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Device Core :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
PIC® 18F
Max Supply Voltage :
5.5 V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/O :
36
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Number of SPI Channels :
1
Max Frequency :
40 MHz
Number of I/Os :
36
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ROM (words) :
32768
Core Architecture :
Number of Pins :
44
Height :
950μm
Number of Timers/Counters :
4
Mount :
Surface Mount
Microchip
Data Converters :
A/D 13x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Tradename :
CPU Family :
Packaging :
Tube
Program Memory Type :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Schedule B :
8542310000, 8542310000/8542310000/8542310000/8542310000/8542310000
Width :
8mm
Core Size :
8-Bit
Max Power Dissipation :
1W
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of UART Channels :
1
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Speed :
25MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
RoHS :
Compliant
Number of USB Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I2C Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 13x10b
Published :
Pin Count :
44
Bit Size :
8
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
EEPROM Size :
1K x 8
Number of Terminations :
Interfaces :
SPI/I2C/USART
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Programmable I/O :
Watchdog Timer :
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
No
RAM Size :
3.8K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
25MHz
PWM Channels :
Min Supply Voltage :
4.2 V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package :
Tube
Supply Current-Max :
35mA
Memory Size :
64KB
Supply Voltage :
5V