PIC18F45Q43-E/MP
Mfr.Part #
PIC18F45Q43-E/MP
Package / Case
QFN-40
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40QFN
Stock
50
In Stock :
50
Microchip Technology / Atmel
Interface Type :
GPIO, I2C, I2S, PWM, SPI, UART
Series :
PIC® XLP™ 18F
Base Product Number :
PIC18F45
EEPROM Size :
1K x 8
Package / Case :
QFN-40
Speed :
64MHz
Program Memory Size :
32 kb
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
2K x 8
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Data Converters :
A/D 35x12b; D/A 1x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Tube
Number of Timers/Counters :
3 x 8 bit, 4 x 16 bit
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
PIC
Datasheets
PIC18F45Q43-E/MP
Microchip Technology PIC18F45Q43-E/MP
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45Q43-E/MP Overview
PIC18F45Q43-E/MP Features
This powerful microcontroller supports advanced features that enhance its adaptability and usability in various complex applications. Key features include a high precision 32 MHz internal oscillator, various communication interfaces like SPI, I2C, and UART, and extensive interrupt capabilities. It also boasts enhanced analog functionalities, including a 12-bit ADC, multiple comparators, and DACs, enabling it to perform critical measurements and control functionalities efficiently.