PIC18F45Q10-E/PT
Mfr.Part #
PIC18F45Q10-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Width :
10mm
Supply Voltage :
3V
Product Status :
Active
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Pitch :
0.8mm
Package / Case :
44-TQFP
Surface Mount
Length :
10mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
44
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
DAC Channels :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Has ADC :
yes
Height Seated (Max) :
1.2mm
PWM Channels :
Clock Frequency :
64MHz
RAM Size :
2.25K x 8
Series :
PIC® XLP™ 18Q
Speed :
64MHz
Data Converter :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Package :
Tray
Terminal Position :
QUAD
Factory Lead Time :
6 Weeks
Data Converters :
A/D 35x10b; D/A 1x5b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Number of I/O :
36
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
EEPROM Size :
256 x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Screening Level :
TS 16949
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
On Chip Program ROM Width :
16
Datasheets
PIC18F45Q10-E/PT
Microchip Technology PIC18F45Q10-E/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45Q10-E/PT Overview
PIC18F45Q10-E/PT Features
  • 32KB of flash memory, providing ample space for application code and data storage.
  • High operating speed with a 64 MHz internal oscillator, ensuring swift processing and task handling.