PIC18F45K40-E/ML
- Mfr.Part #
- PIC18F45K40-E/ML
- Manufacturer
- Microchip Technology
- Package / Case
- 44-VQFN Exposed Pad
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
- Stock
- 653
- In Stock :
- 653
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Microcontrollers
- Base Product Number :
- PIC18F45
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Program Memory Size :
- 32KB 16K x 16
- Subcategory :
- Microcontrollers - MCU
- Microchip
- Supplier Device Package :
- 44-QFN (8x8)
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Brand :
- Operating Temperature :
- -40°C~125°C TA
- Published :
- 2016
- RoHS :
- Details
- Package :
- Tube
- Product Type :
- 8-bit Microcontrollers - MCU
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- JESD-609 Code :
- e3
- Core Size :
- 8-Bit
- Memory Size :
- 32kB
- Mounting Style :
- SMD/SMT
- Width :
- 8mm
- Height Seated (Max) :
- 1mm
- Supply Voltage :
- 3.3V
- Supply Voltage-Min (Vsup) :
- 3V
- PWM Channels :
- yes
- Low Power Mode :
- yes
- Additional Feature :
- IT ALSO OPERATES AT 2.5V MIN AT 32 MHZ AND 2.3V MIN AT 16 MHZ
- Base Part Number :
- PIC18F45K40
- Has ADC :
- Oscillator Type :
- Internal
- Surface Mount :
- Series :
- PIC® XLP™ 18K
- Factory Lead Time :
- 7 Weeks
- Number of I/O :
- 36
- Product Category :
- 8-bit Microcontrollers - MCU
- DAC Channels :
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Screening Level :
- TS 16949
- On Chip Program ROM Width :
- 16
- Qualification :
- AEC-Q100
- Length :
- 8mm
- Terminal Form :
- NO LEAD
- Terminal Pitch :
- 0.65mm
- RAM (words) :
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
- HTS Code :
- Core Processor :
- PIC
- Program Memory Type :
- Flash
- Package / Case :
- 44-VQFN Exposed Pad
- Number of External Interrupts :
- 3
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.3V~5.5V
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- MICROCONTROLLER, RISC
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - annealed
- EEPROM Size :
- 256 x 8
- Integrated Cache :
- No
- Speed :
- 64MHz
- Tradename :
- PIC
- Format :
- FIXED POINT
- Packaging :
- Tube
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Frequency :
- 64MHz
- Product Status :
- Active
- Terminal Position :
- QUAD
- Data Converters :
- A/D 35x10b, D/A 1x5b
- Number of Terminations :
- 44
- Data Converter :
- A/D 35x10b; D/A 1x5b
- Interface :
- I2C, LIN, SPI, UART, USART
- Number of Timers :
- 9
- RAM Size :
- 2K x 8
- Connectivity :
- I2C, LINbus, SPI, UART/USART
- Bit Size :
- 8
- JESD-30 Code :
- S-PQCC-N44
- Supply Voltage-Max (Vsup) :
- 5.5V
- Boundary Scan :
- No
- DMA Channels :
- Datasheets
- PIC18F45K40-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC18F45K40-E/ML Overview
PIC18F45K40-E/ML Features
This microcontroller integrates powerful features suited for complex digital processing and control tasks. Key features include a broad operating voltage range from 1.8V to 5.5V, making it versatile for both battery-powered and connected devices. It also supports Enhanced Mid-range Core with 16 levels of stack for efficient program execution and has a 64MHz internal oscillator, which provides precision timing without external components. Additionally, the device supports advanced peripherals like PWM outputs, 10-bit ADC, multiple communication protocols including I2C, SPI, and UART, which broaden its utility in sophisticated electronic applications.