PIC18F27J53-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F27J53-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
Stock
93
In Stock :
93
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Program Memory Size :
128KB 64K x 16
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
Base Product Number :
PIC18F27
Operating Supply Voltage (Min) :
2.15(V)
Dimensions :
10.5 x 5.6 x 1.85mm
Width :
7.493mm
Watchdog Timer :
yes
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Has ADC :
yes
Program Memory Type :
Flash
Typical Operating Supply Voltage :
2.15 → 3.6 V
Surface Mount :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Programmable I/O :
16
Number of Bits :
8
Total Internal Ram Size :
3.8KB(kB)
Core Size :
8-Bit
Supplier Device Package :
28-SSOP
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
28
Operating Temperature Classification :
Industrial
Radiation Hardening :
No
Rad Hardened :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Address Bus Width :
8B
Base Part Number :
PIC18F27J53
Core Processor :
PIC
Clock Freq :
48(MHz)
Lead Free :
Lead Free
Package Type :
SSOP
Published :
2009
Mounting :
Surface Mount
Brand :
Microchip Technology / Atmel
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Qualification :
AEC-Q100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bit Size :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tube
Number of Timers/Counters :
8 Timer
Interface Type :
I2C/SPI/USART/USB
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Number of ADC Channels :
10
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
28
Programmable :
Family Name :
PIC18F
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Size :
128kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS :
Details
Operating Temperature (Min) :
-40C
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I2C Channels :
2
CPU Family :
PIC
Nominal Supply Current :
580μA
Microchip
Data Converter :
A/D 10x10b/12b
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Number of Ethernet Channels :
0
Oscillator Type :
Internal
Maximum Expanded Memory Size :
2MB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Factory Lead Time :
9 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
DMA Channels :
Tradename :
Mounting Type :
Frequency :
48MHz
Supply Voltage :
2.5V
Number of SPI Channels :
2
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
RAM Size :
3.8K x 8
Number of Timers - General Purpose :
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of I/Os :
22 I/O
Number of I/O :
22
Device Core :
Data Converters :
A/D 10x10b/12b
Device Core Size :
8(b)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of UART Channels :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Length :
35.56mm
Speed :
48MHz
Height :
3.81mm
Pin Count :
EEPROM Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.15V~3.6V
PWM Channels :
Packaging :
Tube
# I/Os (Max) :
24
Operating Temperature (Max) :
85C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Series :
PIC® XLP™ 18J
Number of A/D Converters :
1
Data Bus Width :
Datasheets
PIC18F27J53-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC18F27J53-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC18F27J53, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC18F27J53-I/SS pinout, PIC18F27J53-I/SS datasheet PDF, PIC18F27J53-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC18F27J53-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.