PIC18F2431-E/MM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC18F2431-E/MM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Bus Width :
8B
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Pin Count :
28
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Tradename :
PIC
Number of I/O :
24
Published :
Packaging :
Tube
Watchdog Timer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency :
40MHz
Program Memory Type :
Flash
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Data Converters :
A/D 5x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
256 x 8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Access Time :
40 μs
Core Processor :
PIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
28
Memory Size :
16kB
Width :
6 mm
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of ADC Channels :
5 Channel
Oscillator Type :
Internal
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Timers/Counters :
4
Pbfree Code :
yes
Speed :
40MHz
Height :
0.88 mm
RoHS :
Details
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Number of Pins :
Base Part Number :
PIC18F2431
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Max Power Dissipation :
1W
Operating Supply Voltage :
5V
Package :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Current-Max :
15mA
Microchip
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
PIC® 18F
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, SSP
Length :
6 mm
Core Size :
8-Bit
Product Status :
Active
Brand :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
28-QFN-S (6x6)
CPU Family :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converter :
A/D 5x10b
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
768 x 8
Terminal Pitch :
0.635mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.2V~5.5V
Bit Size :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA