PIC16LF18324-E/JQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF18324-E/JQ
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Max Operating Temperature :
125 °C
Package / Case :
16-UQFN Exposed Pad
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
3V
Number of Timers :
7
Number of I/O :
12
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Bit Size :
8
Length :
4mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Supply Current-Max :
3.2mA
Data Bus Width :
8 bit
Tradename :
PIC
Height Seated (Max) :
0.55mm
Speed :
32MHz
Terminal Form :
NO LEAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
PWM Channels :
yes
Core Size :
8-Bit
Low Power Mode :
yes
ROM (words) :
Number of Serial I/Os :
1
Memory Type :
Flash
RAM Size :
512 x 8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Integrated Cache :
No
RoHS :
Details
Frequency :
32MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Core Architecture :
HTS Code :
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
12 Weeks
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, UART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Format :
FIXED-POINT
Series :
PIC® XLP™ 16F
Has ADC :
Base Product Number :
PIC16LF18324
Product :
MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Memory Size :
7kB
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Published :
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
On Chip Data RAM Width :
8
Terminal Position :
QUAD
DAC Resolution :
5 bit
Number of ADC Channels :
11 Channel
DMA Channels :
No
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Surface Mount :
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Terminations :
16
RAM (words) :
Product Status :
Active
Base Part Number :
PIC16LF18324
Program Memory Type :
Flash
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Microchip
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Power Supplies :
2/3.3V
Width :
4mm
Min Operating Temperature :
-40 °C