PIC16F88-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F88-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Stock
266
In Stock :
266
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 7x10b
RAM Size :
368 x 8
Supply Voltage :
5V
Height :
2.35mm
Number of Terminations :
18
Pin Count :
18
Oscillator Type :
Internal
Package :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
Rad Hardened :
e3
Width :
7.5mm
Number of SPI Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Total Internal Ram Size :
368B(kB)
ROM (words) :
4096
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Number of Timers - General Purpose :
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Tradename :
PIC
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Device Core :
Access Time :
20 μs
Operating Temperature Classification :
Automotive
Brand :
Data Converters :
A/D 7x10b
Core Processor :
Mount :
Frequency :
20MHz
RoHS :
Details
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Clock Freq :
20(MHz)
Number of I/Os :
16 I/O
Supplier Device Package :
18-SOIC
Family Name :
PIC16F
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Base Product Number :
PIC16F88
Number of I2C Channels :
1
Number of ADC Channels :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
11.55mm
Microchip
Operating Temperature (Min) :
-40C
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting :
No
Package Type :
SOIC W
Number of Ethernet Channels :
0
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
REACH SVHC :
No SVHC
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Series :
PIC® 16F
Number of UART Channels :
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Temperature (Max) :
125C
Mounting Type :
Typical Operating Supply Voltage :
4 → 5.5 V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Programmable :
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
260
Product :
MCU
DMA Channels :
EEPROM Size :
256 x 8
Number of Timers/Counters :
3
# I/Os (Max) :
16
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Published :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Device Core Size :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of I/O :
16
Dimensions :
11.55 x 7.5 x 2.35mm
Base Part Number :
PIC16F88
Power Supplies :
5V
CPU Family :
Max Power Dissipation :
1W
Supply Current-Max :
5mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Datasheets
PIC16F88-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F88-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F88, PIC16F88-E/SO pinout, PIC16F88-E/SO datasheet PDF, PIC16F88-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F88-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.