PIC16F871-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F871-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 44TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Length :
10.1mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
44-TQFP
Number of UART Channels :
DMA Channels :
No
Format :
FIXED-POINT
Height :
1.05mm
Connectivity :
UART/USART
Package :
Tray
Oscillator Type :
External
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Has ADC :
yes
Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Style :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Interface Type :
PSP, USART
Series :
PIC® 16F
Microchip
Frequency :
20MHz
Memory Size :
3.5kB
Product Status :
Active
Supply Voltage :
5V
Interfaces :
USART
Qualification :
RAM Size :
128 x 8
Package Type :
TQFP
Access Time :
20 μs
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Number of Bits :
8
Tradename :
PIC
RoHS :
Compliant
Core Architecture :
PIC
Number of I/O :
33
Core Processor :
Speed :
20MHz
Max Frequency :
20 MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
5V
Lead Pitch :
500μm
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Ethernet Channels :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Device Core :
Min Supply Voltage :
4 V
Pin Count :
44
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brand :
Data Bus Width :
8B
Product :
MCU
Bit Size :
8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Data Converters :
A/D 8x10b
Program Memory Type :
Flash
Number of Programmable I/O :
33
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Number of I/Os :
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Density :
28 kB
Number of PWM Channels :
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
PIC16F871
Published :
1997
RAM (words) :
128
Width :
10.1mm
Integrated Cache :
Number of Serial I/Os :
Max Power Dissipation :
1W
Core Size :
8-Bit
Family Name :
PIC16F
Lead Free :
Lead Free
Number of ADC Channels :
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Interface :
UART, USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Watchdog Timer :
Mount :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of Timers/Counters :
3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Contact Plating :
Tin
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
44
Number of Pins :
Number of USB Channels :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Data Converter :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
64 x 8
Number of A/D Converters :
Number of External Interrupts :
11
Max Operating Temperature :
85 °C