PIC16F84A-20I/SO
Mfr.Part #
PIC16F84A-20I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Length :
11.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peripherals :
POR, WDT
Factory Lead Time :
7 Weeks
CPU Family :
PIC
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Core Processor :
Height :
2.35mm
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Family Name :
PIC16F
Density :
14 kB
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Series :
PIC® 16F
EEPROM Size :
64 x 8
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Programmable :
yes
Speed :
20MHz
Number of Pins :
18
Termination :
No
Product Status :
Active
Operating Temperature (Max) :
SMD/SMT
DMA Channels :
No
Device Core :
Frequency :
20MHz
Total Internal Ram Size :
68B(kB)
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Access Time :
20 μs
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16F84A
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
RAM Size :
68 x 8
Number of Timers - General Purpose :
1
Terminal Position :
Dual
Connectivity :
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bit Size :
8
Dimensions :
11.5 x 7.5 x 2.35mm
Core Size :
8-Bit
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
18-SOIC
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
Pin Count :
18
RoHS :
Details
Mount :
Surface Mount
Instruction Set Architecture :
RISC
Supply Current-Max :
20mA
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Rad Hardened :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature Classification :
Industrial
Microchip
Pbfree Code :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package Type :
SOIC W
Number of I/Os :
13 I/O
Mounting :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Width :
7.5mm
# I/Os (Max) :
13
Number of Timers/Counters :
1
Package :
Tube
Memory Size :
1.8kB
Height Seated (Max) :
2.64mm
Published :
Number of Terminations :
Operating Supply Voltage :
5V
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Packaging :
Tube
Number of Bits :
8
Lead Free :
Lead Free
Device Core Size :
8(b)
Oscillator Type :
External
Number of I/O :
13
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Product Number :
PIC16F84
REACH SVHC :
No SVHC
PWM Channels :
Has ADC :
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Operating Supply Voltage (Typ) :
Max Power Dissipation :
800mW
On Chip Program ROM Width :
14
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Operating Temperature (Min) :
-40C
Clock Freq :
Datasheets
PIC16F84A-20I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F84A-20I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Base Part Number:PIC16F84A, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:18, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F84A-20I/SO pinout, PIC16F84A-20I/SO datasheet PDF, PIC16F84A-20I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F84A-20I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.