PIC16F76-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F76-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
ROM (words) :
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
28-SOIC
Oscillator Type :
External
Radiation Hardening :
No
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of ADC Channels :
5 Channel
Speed :
20MHz
Terminal Pitch :
1.27mm
Data Converters :
A/D 5x8b
Data Converter :
A/D 5x8b
Series :
PIC® 16F
DAC Channels :
No
Mount :
Surface Mount
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
5V
EEPROM Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
PWM Channels :
Pin Count :
28
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
EAR99
Microchip
Height Seated (Max) :
2.64mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
28
Width :
7.49 mm
Device Core :
PIC
Number of Terminations :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DMA Channels :
Product Status :
Active
Pbfree Code :
RAM Size :
368 x 8
Operating Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F76
Base Part Number :
PIC16F76
Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
1W
Memory Size :
14kB
Product :
MCU
Surface Mount
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Number of I/O :
22
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tube
Length :
17.87mm
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/Os :
22 I/O
Access Time :
20 μs
Height :
2.31 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tradename :
Data Bus Width :
8B
Datasheets
PIC16F76-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F76-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F76, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F76-E/SO pinout, PIC16F76-E/SO datasheet PDF, PIC16F76-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F76-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F76-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F76-E/SO Overview
PIC16F76-E/SO Features
  • 8-bit processing power for efficient data handling.
  • 14KB of flash memory to accommodate your application code and data.
  • Wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), ensuring flexibility across different power setups.