PIC16F687-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F687-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Base Product Number :
PIC16F687
yes
Package Type :
SSOP
Operating Supply Voltage (Min) :
4.5(V)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Number of SPI Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package :
Tube
Speed :
20MHz
Family Name :
PIC16F
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
JESD-609 Code :
e3
Microchip
Watchdog Timer :
yes
Rad Hardened :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Supply Voltage (Max) :
No
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
8 Weeks
SMD/SMT
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Data Converters :
A/D 12x10b
Height :
1.85mm
Number of Timers - General Purpose :
2
Number of I2C Channels :
1
Has ADC :
RoHS :
Details
# I/Os (Max) :
17
Pin Count :
20
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
Core Processor :
PIC
Number of Bits :
8
Mounting :
Surface Mount
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Address Bus Width :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature Classification :
Industrial
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Operating Temperature (Max) :
85C
Frequency :
20MHz
Number of I/Os :
18 I/O
Width :
5.6mm
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
128 x 8
Number of Terminations :
20
Mount :
Nominal Supply Current :
220μA
Packaging :
Tube
Device Core :
PIC
Qualification :
AEC-Q100
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Series :
PIC® 16F
Bit Size :
8
Operating Temperature (Min) :
-40C
Tradename :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supply Voltage :
5V
Number of UART Channels :
Supplier Device Package :
20-SSOP
Oscillator Type :
Internal
Length :
7.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Dimensions :
7.5 x 5.6 x 1.85mm
Core Size :
8-Bit
Number of Timers/Counters :
2
Number of ADC Channels :
12
Clock Freq :
Number of Pins :
Device Core Size :
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Data Converter :
A/D 12x10b
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of I/O :
18
Access Time :
20 μs
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Ethernet Channels :
Programmable :
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Pbfree Code :
CPU Family :
Memory Size :
3.5kB
Base Part Number :
PIC16F687
Instruction Set Architecture :
RISC
Datasheets
PIC16F687-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F687-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F687, PIC16F687-I/SS pinout, PIC16F687-I/SS datasheet PDF, PIC16F687-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F687-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.