PIC16F630-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F630-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14DIP
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Style :
Through Hole
Series :
PIC® 16F
Data Converters :
Supplier Device Package :
14-PDIP
Mounting Type :
Through Hole
Tradename :
PIC
Base Product Number :
PIC16F630
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
Base Part Number :
PIC16F630
Speed :
20MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Height Seated (Max) :
5.334mm
Frequency :
20MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
On Chip Program ROM Width :
14
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/Os :
12 I/O
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Family Name :
PIC
Access Time :
20 μs
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Core Size :
8-Bit
Package :
Tube
Pbfree Code :
yes
PWM Channels :
No
Watchdog Timer :
yes
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
14
Memory Size :
1.8kB
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DMA Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
CPU Family :
Microchip
Power Supplies :
5V
Terminal Position :
Dual
Interface :
RS-232, USB
Length :
19.05mm
Mount :
Bit Size :
8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Radiation Hardening :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
RAM Size :
64 x 8
Pin Count :
Product :
MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface Type :
RS-232, USB
Connectivity :
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
800mW
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of I/O :
12
Core Processor :
Published :
1997
Height :
3.3 mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Program Memory Type :
Flash
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Package Type :
DIP
Number of Pins :
Has ADC :
Device Core :
Number of Timers/Counters :
2
EEPROM Size :
128 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Width :
6.35 mm
Datasheets
PIC16F630-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F630, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:14, PIC16F630-E/P pinout, PIC16F630-E/P datasheet PDF, PIC16F630-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F630-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630-E/P Overview
PIC16F630-E/P Features
  • 8-bit compact microcontroller
  • 1.75KB of on-board flash memory
  • 14-pin DIP (Dual In-line Package) format
  • Low power consumption
  • Broad range of operating voltages from 2.0V to 5.5V