PIC16F628A-I/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F628A-I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Style :
Through Hole
Tradename :
PIC
Weight :
4.535924g
Number of I/Os :
16 I/O
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Operating Temperature (Max) :
85C
Pbfree Code :
yes
Memory Type :
Flash
Core Size :
8-Bit
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Lead Free :
Lead Free
EEPROM Size :
128 x 8
Base Part Number :
PIC16F628A
Height :
4.953mm
Manuf. code :
MCP
Radiation Hardening :
No
Core Processor :
PIC
ECCN Code :
EAR99
Watchdog Timer :
yes
Base Product Number :
PIC16F628
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Timers/Counters :
3
Memory Size :
3.5kB
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Nominal Supply Current :
600μA
Typical Operating Supply Voltage :
3 → 5.5 V
Data Converters :
Has ADC :
No
Instruction Set Architecture :
RISC
Clock Freq :
20(MHz)
Programmable :
Total Internal Ram Size :
224B(kB)
Package Type :
PDIP
Factory Lead Time :
6 Weeks
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface :
SCI, UART, USART
Min Supply Voltage :
3 V
Bit Size :
8
DAC Channels :
JESD-609 Code :
e3
Access Time :
20 μs
DMA Channels :
Address Bus Width :
8B
RoHS :
Details
Operating Temperature (Min) :
-40C
Type :
PIC16F628A-I/P
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Density :
28 kB
Oscillator Type :
Internal
Max. operating temperature :
+85°C
Length :
23.37mm
Device Core :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM Size :
224 x 8
Interface Type :
SCI/USART
Product :
MCU
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
2.54mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core Size :
8(b)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
20MHz
Operating Temperature Classification :
Industrial
Number of Bits :
8
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Programmable I/O :
16
Mount :
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Width :
7.112mm
Qualification :
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Supply Voltage (Min) :
3(V)
MSL :
Maximum Expanded Memory Size :
64KB
Mounting :
Max Frequency :
20 MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
18
Number of Timers - General Purpose :
3
Program Memory Type :
Flash
Supplier Device Package :
18-PDIP
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Data Bus Width :
# I/Os (Max) :
16
Connectivity :
UART/USART
Series :
PIC® 16F
Interfaces :
USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Core Architecture :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Terminations :
18
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
Rad Hardened :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of PWM Channels :
1
Dimensions :
0.92 x 0.28 x 0.19in
Number of Pins :
Max Operating Temperature :
85 °C
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Terminal Position :
Dual
Enclosure :
PDIP 18
Family Name :
PIC16F
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package :
Tube
Packaging :
Tube
CPU Family :
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Datasheets
PIC16F628A-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F628A, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Type:PIC16F628A-I/P, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:18, Number of Pins:18, PIC16F628A-I/P pinout, PIC16F628A-I/P datasheet PDF, PIC16F628A-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.