PIC16F57-I/SP
Mfr.Part #
PIC16F57-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SPDIP
Microcontrollers
Min Operating Temperature :
-40 °C
Package Type :
SPDIP
Max Supply Voltage :
5.5 V
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Published :
Number of I/Os :
20 I/O
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Length :
35.56mm
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
REACH SVHC :
No SVHC
Peripherals :
POR, WDT
Speed :
20MHz
Oscillator Type :
External
Memory Type :
Flash
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Program Memory Type :
Flash
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Packaging :
Tube
Max Frequency :
20 MHz
Radiation Hardening :
No
Number of I/O :
20
Number of Programmable I/O :
20
Has ADC :
No
Number of I2C Channels :
Mounting :
Through Hole
Package :
Tube
Terminal Pitch :
2.54mm
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Rad Hardened :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Operating Temperature (Min) :
-40C
Number of Bits :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Architecture :
PIC
Family Name :
PIC16F
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Microchip
Instruction Set Architecture :
RISC
Clock Freq :
Series :
PIC® 16F
Width :
7.493mm
Min Supply Voltage :
2 V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F57
Product :
MCU
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
800mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage (Min) :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Access Time :
20 μs
Data Converters :
Device Core Size :
8(b)
Number of Timers/Counters :
1
Address Bus Width :
Core Size :
8-Bit
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Programmable :
yes
Pin Count :
28
Number of Pins :
28
Number of Timers - General Purpose :
1
Watchdog Timer :
yes
Frequency :
20MHz
Memory Size :
3kB
# I/Os (Max) :
EEPROM Size :
Number of Terminations :
Number of SPI Channels :
Pbfree Code :
Number of UART Channels :
8
Nominal Supply Current :
400μA
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
RAM Size :
72 x 8
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Ethernet Channels :
PWM Channels :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature (Max) :
85C
Base Part Number :
PIC16F57
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Connectivity :
Supply Voltage :
3V
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mount :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Total Internal Ram Size :
72B(kB)
2/5.5V
Height :
3.81mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Tradename :
Device Core :
Schedule B :
Dimensions :
35.56 x 7.49 x 3.81mm
DAC Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Datasheets
PIC16F57-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16F57, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F57-I/SP pinout, PIC16F57-I/SP datasheet PDF, PIC16F57-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.