PIC16F57-E/SP
Mfr.Part #
PIC16F57-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SPDIP
Oscillator Type :
External
Length :
34.67mm
Speed :
20MHz
Mounting Type :
Through Hole
Height :
3.3 mm
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RAM Size :
72 x 8
Number of Pins :
28
Memory Type :
Flash
On Chip Program ROM Width :
12
Max Frequency :
20 MHz
RoHS :
Details
Core Size :
8-Bit
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Microchip
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Mounting Style :
Through Hole
Watchdog Timer :
Terminal Position :
Dual
Number of I/Os :
20 I/O
Pbfree Code :
Peripherals :
POR, WDT
Base Part Number :
PIC16F57
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
5 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Timers/Counters :
1
Product :
MCU
Tradename :
Active
Access Time :
20 μs
Number of I/O :
20
Mount :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Flash
Frequency :
20MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Programmable I/O :
20
Device Core :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tube
Published :
Base Product Number :
PIC16F57
Supply Current-Max :
7mA
Core Architecture :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Min Supply Voltage :
2 V
Package :
Tube
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Bit Size :
8
Width :
7.24 mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
EEPROM Size :
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
DAC Channels :
Radiation Hardening :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Operating Temperature :
125 °C
Connectivity :
Supply Voltage :
3V
CPU Family :
Pin Count :
Series :
PIC® 16F
Number of Terminations :
Height Seated (Max) :
4.06mm
Max Supply Voltage :
5.5 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Datasheets
PIC16F57-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16F57, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F57-E/SP pinout, PIC16F57-E/SP datasheet PDF, PIC16F57-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.