PIC16F506-E/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F506-E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Max Power Dissipation :
700mW
Memory Type :
Flash
Tradename :
PIC
Data Converter :
A/D 4x8b
Data Converters :
A/D 4x8b
Max Supply Voltage :
5.5 V
EEPROM Size :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage :
5V
Number of Programmable I/O :
12
Height :
1.25 mm
Min Supply Voltage :
4.2 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
67 x 8
Core Processor :
PIC
Base Part Number :
PIC16F506
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
14
Supplier Device Package :
14-SOIC
Radiation Hardening :
No
Width :
3.9 mm
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of ADC Channels :
3 Channel
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Number of I/Os :
12 I/O
Access Time :
8 μs
Product :
MCU
Peripherals :
POR, WDT
Length :
8.65mm
Pin Count :
14
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
Speed :
20MHz
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of Terminations :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
DAC Channels :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Published :
On Chip Program ROM Width :
12
Supply Current-Max :
2mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Timers/Counters :
1
Number of I/O :
11
Connectivity :
CPU Family :
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
Base Product Number :
PIC16F506
Oscillator Type :
Internal
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Power Supplies :
2/5.5V
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Has ADC :
yes
Series :
PIC® 16F
Max Operating Temperature :
125 °C
ECCN Code :
EAR99
Microchip
Max Frequency :
20 MHz
Terminal Position :
Dual
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Architecture :
Data Bus Width :
8B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Program Memory Type :
Flash
Memory Size :
1.5kB
Package :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Bit Size :
8
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
DMA Channels :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Datasheets
PIC16F506-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F506, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), PIC16F506-E/SL pinout, PIC16F506-E/SL datasheet PDF, PIC16F506-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F506-E/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F506-E/SL Overview
PIC16F506-E/SL Features
The PIC16F506-E/SL offers an array of features that enhance its versatility in complex electronic environments. Key features include an 8-bit processor, 1.5KB of flash memory, a wide operating voltage range of 2.0V to 5.5V, and low-power consumption modes. Additionally, it supports various oscillator configurations and programmable internal pull-up resistors, making it adaptable to multiple user requirements.