PIC16F1946-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F1946-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP
Stock
254
In Stock :
254
Microcontrollers
ECCN Code :
3A991.A.2
Program Memory Type :
Flash
Product :
MCU
Bit Size :
16
Height :
1 mm
Base Product Number :
PIC16F1946
Factory Lead Time :
6 Weeks
Data Converter :
A/D 17x10b
Mounting Style :
SMD/SMT
Address Bus Width :
16
Max Power Dissipation :
800mW
Width :
10 mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Microchip
Matte Tin (Sn) - annealed
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Memory Size :
14kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Packaging :
Tray
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
10mm
Base Part Number :
PIC16F1946
ROHS3 Compliant
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of PWM Channels :
5
Supply Voltage :
3.3V
Package :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ROM (words) :
8192
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Series :
PIC® XLP™ 16F
Frequency :
32MHz
Speed :
32MHz
Terminal Form :
Flat
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Package / Case :
64-TQFP
e3
RoHS :
Details
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converters :
A/D 17x10b
Tradename :
RAM Size :
512 x 8
Number of I/O :
54
Oscillator Type :
Internal
On Chip Program ROM Width :
14
CPU Family :
Number of ADC Channels :
17
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2006
Height Seated (Max) :
1.2mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA