PIC16F1933-E/SP
Mfr.Part #
PIC16F1933-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
yes
Supply Current-Max :
3mA
On Chip Program ROM Width :
14
Interfaces :
I2C/SPI/USART
CPU Family :
PIC
Number of Timers/Counters :
5
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Terminations :
28
Frequency :
32MHz
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
ROM (words) :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
PIC16F1933
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Data Converter :
A/D 11x10b
Length :
34.671mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Mounting Type :
Through Hole
Tube
DAC Channels :
Terminal Position :
Dual
Data Converters :
A/D 11x10b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
7kB
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Watchdog Timer :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Published :
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
ECCN Code :
3A991.A.2
Base Product Number :
PIC16F1933
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Pins :
28
Number of I/O :
25
Radiation Hardening :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
256 x 8
Mount :
Through Hole
Pin Count :
Data Bus Width :
8B
Speed :
32MHz
Datasheets
PIC16F1933-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F1933, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, PIC16F1933-E/SP pinout, PIC16F1933-E/SP datasheet PDF, PIC16F1933-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1933-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.