PIC16F18855-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F18855-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Stock
399
In Stock :
399
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
8-Bit
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Pitch :
0.65mm
HTS Code :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Bit Size :
8
Width :
5.3mm
Number of I/O :
25
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of ADC Channels :
24 Channel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Qualification :
AEC-Q100
DAC Channels :
yes
Supplier Device Package :
28-SSOP
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
EEPROM Size :
256 x 8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
RAM (words) :
1024
JESD-609 Code :
e3
Speed :
32MHz
Base Product Number :
PIC16F18855
Published :
2016
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DMA Channels :
No
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Screening Level :
ISO/TS-16949
Product Status :
Active
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of Timers :
7
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
28
Surface Mount :
yes
Product :
MCU
RoHS :
Details
Packaging :
Tube
Tradename :
PIC
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Form :
Gull wing
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
PIC16F18855
Frequency :
32MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Size :
14kB
ROM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of I/Os :
25 I/O
Series :
PIC® XLP™ 16F
Has ADC :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DAC Resolution :
5 bit
Data Converters :
A/D 24x10b, D/A 1x5b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
On Chip Data RAM Width :
8
Height Seated (Max) :
2mm
Core Processor :
PIC
Microchip
Integrated Cache :
No
RAM Size :
1K x 8
PWM Channels :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)