PIC16F18854-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F18854-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Width :
6mm
Height Seated (Max) :
1mm
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Length :
6mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
PIC16F18854
Brand :
Additional Feature :
ALSO OPEARTES AT 16 MHZ AT 2.3V MINIMUM SUPPLY
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
JESD-609 Code :
e3
Speed :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
25
Terminal Form :
NO LEAD
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
PIC16F18854
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Core Size :
8-Bit
Published :
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Factory Lead Time :
13 Weeks
DAC Channels :
Qualification :
AEC-Q100
Supply Voltage :
3V
EEPROM Size :
256 x 8
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I/Os :
25 I/O
RAM Size :
512 x 8
Clock Frequency :
32MHz
PIC
Tradename :
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
PIC® XLP™ 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V