PIC16F18325-E/P
Mfr.Part #
PIC16F18325-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Microcontrollers
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
3V
Device Core :
PIC
Base Part Number :
PIC16F18325
RoHS :
Details
Active
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Supply Current-Max :
2.9mA
Terminal Pitch :
2.54mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
ROM (words) :
Number of ADC Channels :
15 Channel
Series :
PIC® XLP™ 16F
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
14
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
CPU Family :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Bus Width :
8 bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
DAC Resolution :
5 bit
Base Product Number :
PIC16F18325
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
32MHz
Core Size :
8-Bit
Number of I/Os :
12 I/O
Mounting Style :
Through Hole
Width :
7.62mm
Speed :
32MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Microchip
Tradename :
Supplier Device Package :
14-PDIP
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
1K x 8
Memory Size :
14kB
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Data Converters :
A/D 11x10b, D/A 1x5b
Published :
Length :
19.05mm
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Mounting Type :
Through Hole
Power Supplies :
2.5/5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Datasheets
PIC16F18325-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18325-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F18325, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, PIC16F18325-E/P pinout, PIC16F18325-E/P datasheet PDF, PIC16F18325-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F18325-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.