PIC16F1827-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1827-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Stock
390
In Stock :
390
256 x 8
Lead Free :
Lead Free
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Published :
2004
Number of Bits :
PIC16F1827
Family Name :
PIC16F
Supply Voltage :
3V
Length :
6mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of PWM Channels :
4
Height :
950μm
Package :
Tray
Max Power Dissipation :
800mW
Dimensions :
6 x 6 x 0.95mm
Pin Count :
28
Number of A/D Converters :
1
Number of Terminations :
28
No
Number of SPI Channels :
No
Address Bus Width :
8B
Package Type :
QFN
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Instruction Set Architecture :
RISC
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Memory Size :
7kB
Termination :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of Programmable I/O :
15
Qualification :
AEC-Q100
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of UART Channels :
0
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Device Core :
PIC
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Oscillator Type :
Internal
Nominal Supply Current :
4mA
Width :
6mm
CPU Family :
Number of Ethernet Channels :
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Frequency :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Position :
QUAD
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Speed :
32MHz