PIC16F1825-E/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1825-E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Number of ADC Channels :
8
Core Architecture :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Operating Temperature :
125 °C
Bit Size :
8
Microchip
Speed :
32MHz
Number of Timers/Counters :
5
Terminal Form :
Gull wing
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of PWM Channels :
4
Core Size :
8-Bit
Qualification :
Program Memory Type :
Flash
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Pins :
14
Min Operating Temperature :
-40 °C
Product :
MCU
Tradename :
PIC
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Package :
Tube
EEPROM Size :
256 x 8
Device Core :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
1K x 8
REACH SVHC :
No SVHC
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Oscillator Type :
Internal
Max Supply Voltage :
5.5 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of A/D Converters :
1
Width :
4.5mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminations :
14
JESD-609 Code :
e3
Max Frequency :
32 MHz
RoHS :
Compliant
Number of Bits :
Number of I/O :
11
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Bus Width :
8B
Lead Free :
Lead Free
DMA Channels :
No
Number of I2C Channels :
1
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Base Part Number :
PIC16F1825
Published :
Min Supply Voltage :
1.8 V
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
Base Product Number :
PIC16F1825
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
CPU Family :
Address Bus Width :
8B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Type :
Flash
Max Power Dissipation :
800mW
Number of UART Channels :
Data Converters :
A/D 8x10b
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Surface Mount :
yes
Data Converter :
A/D 8x10b
Frequency :
32MHz
Nominal Supply Current :
2.8mA
Number of Programmable I/O :
12
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
5.1mm
Watchdog Timer :
Height :
1.05mm
Number of I/Os :
11
Radiation Hardening :
No
Schedule B :
Has ADC :
Number of SPI Channels :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
Supply Voltage :
3V
Memory Size :
14kB
Datasheets
PIC16F1825-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F1825, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1825-E/ST pinout, PIC16F1825-E/ST datasheet PDF, PIC16F1825-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.