PIC16F1824-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1824-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of ADC Channels :
8
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Surface Mount :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
PIC
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Microchip
Terminal Position :
QUAD
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Pbfree Code :
yes
Data Converter :
A/D 8x10b
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
PIC16F1824
Memory Size :
7kB
Min Supply Voltage :
2.3 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of UART Channels :
1
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
Published :
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Timers/Counters :
5
Data Bus Width :
8B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Product :
MCU
Number of Programmable I/O :
11
Has ADC :
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
ROM (words) :
CPU Family :
PIC
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Length :
4mm
Program Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
256 x 8
Number of SPI Channels :
2
Base Product Number :
PIC16F1824
Max Frequency :
32 MHz
Qualification :
Packaging :
Tube
Bit Size :
8
Device Core :
Frequency :
32MHz
Radiation Hardening :
No
RAM Size :
256 x 8
Core Architecture :
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Pins :
16
Pin Count :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Speed :
32MHz
DMA Channels :
No
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Core Processor :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Converters :
A/D 8x10b
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
RoHS :
Compliant
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
11
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
4mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Number of I/Os :
Memory Type :
Flash
Supply Current-Max :
3.4mA
Schedule B :
PWM Channels :
Height :
950μm
Max Operating Temperature :
125 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Number of I2C Channels :
2
Supply Voltage :
3V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Datasheets
PIC16F1824-E/ML
Microchip Technology PIC16F1824-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824-E/ML Overview
PIC16F1824-E/ML Features
  • 8-bit processor core with enhanced mid-range architecture.
  • 7KB of flash memory for storing code.
  • 256 bytes of EEPROM data memory.
  • 512 bytes of internal RAM.
  • 25 I/O pins and 12-channel 10-bit analog-to-digital converter (ADC).
  • Integrated watchdog timer and brown-out reset.
  • Serial communication interfaces including I2C, SPI, and EUSART for full scalability.
  • Operates across a voltage range of 1.8V to 5.5V.