PIC16F1788-I/SP
Mfr.Part #
PIC16F1788-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SPDIP
Stock
251
In Stock :
251
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Mounting Style :
Through Hole
Core Processor :
28KB 16K x 14
Package Type :
SPDIP
Height :
3.81mm
Base Part Number :
PIC16F1788
Address Bus Width :
8B
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of UART Channels :
0
Memory Size :
28kB
Number of I/O :
24
Watchdog Timer :
Published :
2011
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of Pins :
28
Oscillator Type :
Internal
PIC
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Series :
PIC® XLP™ 16F
Tradename :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
e3
Width :
7.493mm
8-Bit
DMA Channels :
No
RAM Size :
2K x 8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Length :
35.56mm
Nominal Supply Current :
2.1mA
Bit Size :
8
EEPROM Size :
256 x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification :
AEC-Q100
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Microchip
Family Name :
PIC16F
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Timers/Counters :
3
Number of Ethernet Channels :
Terminal Position :
Dual
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Dimensions :
1.4 x 0.295 x 0.15in
Base Product Number :
PIC16F1788
Device Core :
Packaging :
Tube
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of Terminations :
28
Frequency :
32MHz
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Number of ADC Channels :
11
Interface Type :
I2C, SPI
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Has ADC :
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Programmable I/O :
25
Supply Voltage :
3V
Max Power Dissipation :
800mW
Instruction Set Architecture :
RISC
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of I2C Channels :
1
Number of SPI Channels :
1
Package :
Tube
Pin Count :
Number of I/Os :
25 I/O
Datasheets
PIC16F1788-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1788-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F1788, Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, PIC16F1788-I/SP pinout, PIC16F1788-I/SP datasheet PDF, PIC16F1788-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1788-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.