PIC16F1777-E/MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1777-E/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converter :
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
JESD-609 Code :
e3
Speed :
32MHz
Packaging :
Tube
Width :
5mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3V MIN@16 MHZ
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Number of I/O :
36
Terminal Pitch :
0.4mm
Base Product Number :
PIC16F1777
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Terminal Position :
QUAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Brand :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Base Part Number :
PIC16F1777
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of Terminations :
40
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Series :
PIC® XLP™ 16F
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
RoHS :
Details
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
JESD-30 Code :
S-PQCC-N40
Mounting Style :
SMD/SMT
HTS Code :
Microchip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
PWM Channels :
yes
Bit Size :
8
Has ADC :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
5mm
Package :
Tube
Terminal Form :
NO LEAD
Surface Mount :
Published :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Screening Level :
TS 16949
Height Seated (Max) :
0.55mm
Oscillator Type :
Internal
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Qualification :
AEC-Q100
RAM Size :
1K x 8
EEPROM Size :
128 x 8
Memory Size :
14kB
Device Core :
PIC
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Frequency :
32MHz
Supply Voltage :
3V